0

MyCryptoCommerce چت آنلاین

MyCryptoCommerce چت آنلاین

MyCryptoCommerce چت آنلاین

MyCryptoCommerce چت آنلاین

MyCryptoCommerce

رمز ارز چیست؟

Crypto Currency

رمز ارز یا کریپتوکارنسی (cryptocurrency) به بخشی از پول‌های دیجیتال گفته می‌شود که توسط فرآیندهای خاصی رمز نگاری شده است. این رمز ارزها غالباً از تکنولوژی بلاک چین استفاده می‌کنند. رمز ارزها دارای ویژگی‌های مشترکی هستند که به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم. تفاوت اصلی رمزارز با ارز دیجتال در این است که رمز ارز، ارز رمزنگاری شده است ولی ارز دیجیتال نوعی پول رایج در اینترنت است که بیشتر ویژگی‌های پول را دارد و تفاوت آن با پول معمولی در این است که به شکل فیزیکی وجود ندارد. وبمانی و پرفکت مانی از جمله معروف‌ترین ارزهای دیجیتال هستند.
رمز ارز ها به صورت دیجیتالی بوده و به هیچ وجه به صورت سکه یا اسکناس وجود ندارند. از طرفی هیچ پشتوانه‌ای در بانک مرکزی هیچ کشوری ندارند و چون به صورت غیرمتمرکز طراحی شده‌اند و هیچ نهادی امکان نظارت بر آن را نخواهد داشت.

در انتقال رمز ارزها، تراکش بین پرداخت‌کننده و دریافت کننده به صورت مستقیم یا همتا به همتا انجام می‌شود و هیچ نهاد مالی قابلیت کنترل این تراکنش را ندارند. همچنین برای نگهداری از آنها نیازی نیست تا اطلاعات خود را در اختیار هیچ نهادی (مثل بانک) قرار دهیم.
ارزهای جاری هر کشور (که به آن ارز فیات هم گفته می‌شود) معمولا فقط در آن کشور قابل استفاده هستند ولی ارزهای رمز نگاری شده این محدودیت را ندارند و در تمام جهان قابل استفاده هستند.

Fiat

بیت کوین اولین رمز ارز است که در سال 2009 توسط شخص یا گروهی ملقب ساتوشی ناکاماتو به‌وجود آمده است. پس از بیت کوین حدود 1900 رمز ارز دیگر پا به عرصه نهادند. رمز ارزهای به وجود آمده پس از بیت کوین به نام آلت کوین ها شناخته می‌شود.

⦁ آلت کوین

برخی از کوین‌ها از کدهای بیت کوین گرفته شده‌اند. برخی دیگر هم مثل اتریوم و ریپل بدون استفاده از کدهای بیت کوین ساخته شده‌اند و معمولا بلاک چین آنها تنها برای انتقال پول نیست و برای کاربرد های بیشتری در آینده طراحی شده‌اند.

altcoin

⦁ توکن‌

این دسته از رمزارزها از طریق ICO توزیع می‌شوند. ICO یا عرضه اولیه سکه، روشی برای جذب سرمایه برای توسعه پروژه‌ها است که در آن توکن‌ها یا سکه‌ها قبل از اجرای پروژه به فروش می‌رسند. عرضه کننده‌ی توکن‌ها معتقدند که توکن‌ها در پروژه‌هایی در بستر بلاک چین در آینده کاربرد خواهند داشت و لذا ارزش آنها افزایش خواهد یافت.

token

طبق بررسی‌های صورت گرفته بیش از 90 درصد ICO های معرفی شده در سال 2017 یا کلاهبردار بوده‌اند و یا بی‌نتیجه رها شده‌اند. به همین علت است که امروزه روش IEO (عرضه اولیه سکه توسط صرافی) کاربرد بیشتری دارند که در این روش سکه‌های اولیه توسط صرافی‌های بزرگ عرضه می‌شوند. STO روش دیگری است که به زودی احتمالا جایگزین روشهای دیگر خواهد شد. در این روش سکه‌های عرضه شده به عنوان اوراق بهادار به فروش می‌روند که باید از فیلترهای قانونی عبور کنند و لذا امکان کلاهبرداری به شدت کاهش می‌یابد.

⦁ هارد فورک

هارد فورک ها رمزارزهایی هستند که بر روی بلاک چین رمز ارز دیگری فعالیت می‌کنند. برای مثال رمزارز بیت کوین کش هارد فورکی از بیت کوین است. در رمزارزهای هارد فورک معمولا کدهای رمز ارز اولیه اصلاح شده و باگ‌های آن تصحیح می‌شود.

⦁ منظور از رمز پول چیست؟

از آنجایی که بیت کوین به عنوان اولین رمز ارز شناخته می‌شود از آن به عنوان رمزپول یا cryptomoney نام برده می‌شود چرا که همیشه ارزشمند است و تعداد محدودی از آن قابل استخراج خواهد بود. در دنیای رمز ارزها بیت کوین دارای جایگاه خاصی است به طوری که کاربرد و روند استفاده از آن به عنوان پول روز به روز در حال افزایش است. همانطور که برای نگهداری از پول باید در بانک افتتاح حساب نماییم، در مورد رمزارز ها نیز برای ذخیره سازی نیاز به کیف پول یا والت (Wallet) داریم که در دو نوع سخت افزاری و نرم افزاری موجود است.

⦁ رمزارز های معروف

⦁ بیت کوین

همانگونه که پیشتر هم گفته شد بیت کوین اولین رمزارز است که در سال 2009 توسط شخص یا گروهی با هویت مستعار ساتوشی ناکاماتو ایجاد و عرضه شد. مجموع تمام بیت کوین‌های جهان پس از استخراج کامل 21 میلیون عدد خواهد بود که پیش‌بینی می‌شود تا سال 2140 تمامی بیت کوین‌های موجود استخراج خواهد شد. بیت کوین در بازار ارزهای دیجتال با نام BTC شناخته می‌شود.

BitCoin

⦁ لایت کوین

این رمزارز یکی از قدیمی‌ترین رمزارزهای موجود است که توسط چارلی لی با هدف انجام تراکنش‌های سریعتر از بیت کوین معرفی شد. نماد تجاری این سکه LTC است.

LightCoin

⦁ ریپل

ریپل (Ripple) در واقع یک شرکت بزرگ در آمریکا است که وظیفه اصلی آن ایجاد ابزارهای غیرمتمرکز برای بانک‌ها می‌باشد. یکی از محصولات این شرکت رمزارز ریپل است که با نماد XRP شناخته می‌شود. از آنجایی که هدف اصلی این شرکت غیرمتمرکز کردن روابط مالی بین بانک‌هاست می‌توان گفت تا حدودی با هدف بیت کوین در تضاد است. چرا که یکی از اهداف اصلی بیت کوین حذف بانکها و نهادهای ناظر در تراکنش‌های مالی است.

Ripple

⦁ اتریوم

ایده ساخت این رمزارز در سال 2013 توسط ویتالیک بوترین مطرح و در سال 2014 اولین سکه آن عرضه گردید و در سال 2015 شبکه آن کامل گردید. در بازار مبادله رمز ها با نماد ether (اتر) شناخته می‌شود.

Ethereum