0

MyCryptoCommerce چت آنلاین

MyCryptoCommerce چت آنلاین

MyCryptoCommerce چت آنلاین

MyCryptoCommerce چت آنلاین

MyCryptoCommerce

بیت کوین چیست ؟

بیت کوین چیست

بیت کوین (bitcoin) با نماد تجاری BTC به عنوان اولین رمز ارز شناخته شده در سال 2009 توسط فرد یا گروهی با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو پدید آمد. بیت کوین اولین رمز ارز کاملا غیر متمرکز است. غیر متمرکز بودن بیت کوین به این دلیل است که تمام تراکنش‌های بیت کوین در بستر شبکه بلاک چین مختص به آن انجام می‌شود. در بلاک چین چیست و رمزارز چیست به طور مفصل به این مفاهیم پرداخته شده است.

⦁ مزایای بیت کوین

⦁ غیر متمرکز بودن

در تمام دنیا نهادی به نام بیت کوین وجود ندارد و این رمزارز هیچ گونه سرور متمرکزی در هیچ کجای جهان ندارد. تراکنش‌های بیت کوین بر بستر بلاک چین صورت می‌گیرد. هیچ نهادی به صورت متمرکز توانایی تایید و یا رد تراکنش ها را ندارد و نمی‌تواند در آن‌ها اعمال نفوذ نماید.

⦁ شفاف بودن

هر کاربر در بلاک چین می‌تواند به آخرین نسخه‌ی به‌روز شده از بلاک ‌چین دسترسی داشته باشد و تمام تراکنش‌ها را ببیند. لذا امکان ایجاد تراکنش جعلی در این شبکه وجود ندارد چرا که تراکنش‌ها توسط گروهی از کاربران اعتبارسنجی می‌شود.

⦁ محدود بودن در عرضه

تعداد کل بیت کوین‌ های جهان پس از استخراج در سال 2140 به بیست و یک میلیون سکه خواهد رسید. تا ابتدای سال 2020 تعداد بیت کوین استخراج شده در حدود 18 میلیون سکه می‌باشد. پس از آنکه 21 میلیون سکه‌ی بیت کوین استخراج شد، دیگر سکه جدیدی قابل استخراج نخواهد بود. همین ویژگی باعث می‌شود تا تورم در آن بی‌معنی باشد.

⦁ امنیت بالا و ناشناس بودن

تراکنش‌های بیت کوین بین دو کیف پول که در شبکه بلاک چین رخ می‌دهد، تنها چیزی که در شبکه برای سایر کاربران قابل مشاهده است، شماره کیف پول فرستنده و گیرنده و هیچ اطلاعات دیگری مانند اینکه صاحب کیف پول کیست و یا در کدام کشور قرار دارد برای هیچ کسی قابل مشاهده نیست. به عبارت بهتر تراکنش‌ها در بلاک چین مشخص اما ناشناس‌ هستند.

⦁ سریع بودن

تمامی تراکنش‌های بیت کوین در بستر شبکه بلاک چین صورت می‌پذیرد و از آنجائیکه هیچ نهاد متمرکزی بر آن نظارت ندارد لذا تمام تراکنش‌ها به صورت شبانه‌روزی توسط ماینرها اعتبار سنجی می‌شود و در صورت صحت آن، تراکنش صورت می‌پذیرد.

⦁ برخی از روشهای به دست آوردن بیت کوین:

⦁ خرید بیت کوین از صرافی‌ها، وب‌سایت‌ها و یا فروشنده‌های بیت کوین

بیت کوین چیست؟

در این روش کسی که قصد خرید بیت کوین را دارد با مراجعه به صرافی‌ها و یا وب‌سایت های فروشنده بیت کوین می‌تواند در ازای پرداخت وجه رایج هر کشور می‌تواند مقدار بیت کوین مورد نیاز خود را خریداری نماید. صرافی‌های متعددی در سراسر دنیا به خرید و فروش بیت کوین و یا سایر رمزارز ها مشغول هستند و خریداران و فروشندگان زیادی از تمامی جهان از طریق اینترنت به داد و ستد بیت‌کوین می‌پردازند. بیت کوین هم مثل هر کالای دیگری قابلیت خرید و فروش در فضای مجازی را دارد و فروشنده در ازای پرداخت وجه، مقدار مورد نیاز خریدار را به او منتقل می‌نماید. البته امکان کلاهبرداری در این روش بسیار زیاد است.

⦁ ماینینگ یا استخراج

یکی از اصلی‌ترین روش‌هایی که برای به دست آوردن بیت کوین وجود دارد استخراج یا ماینینگ است. در این روش ماینر تلاش می‌کند تا با اعتبارسنجی تراکنش‌ها، صحت آنها را بررسی کرده و تراکنش را تایید و یا رد نماید و در نهایت کارمزد تراکش را از آن خود کند. ماینرها با دو روش اثبات کار (PoW) یا اثبات سهام (PoS) این کار را انجام می‌دهند که برای جزئیات بیشتر به مقاله بلاک چین چیست مراجعه نمایید.

⦁ دریافت بیت کوین در ازای فروش کالا یا خدمات

از آنجائیکه استفاده از بیت کوین به عنوان جایگزین مناسبی برای پول، روز به روز در حال افزایش است، لذا می‌تواند به جای پول در ازای کالا و یا خدمات ارائه شده مبادله گردد. البته این روش هنوز در کشور ما مرسوم نشده است.

⦁ سایر روش‌ها

روش‌های دیگری هم برای به دست آوردن بیت کوین وجود دارد که معمولا خیلی مطمئن نیستند. برای مثال بعضی از مرورگرهای اینترنت وجود دارند که به ازای مقدار زمان استفاده کاربر از آن مرورگر یا نرم افزار و یا جذب زیر مجموعه مقداری بیت کوین به کاربر به عنوان پاداش اهدا می‌نمایند و یا مثلا بعضی از بازیهای رایانه‌ای و یا موبایلی هستند به ازای ساعاتی که کاربر مشغول بازی است، در ازای نمایش تبلیغات متعدد، بیت کوین جایزه می‌دهند. البته باید توجه کرد بیت کوین به دست آمده ازطریق این روش‌ها بسیار بسیار ناچیز است. این روش به هیچ عنوان توصیه نمی‌گردد و راه‌های مورد تایید برای به دست آوردن بیت کوین به خرید از صرافی و ماینینگ خلاصه می‌شود.

⦁ هاوینگ (Halving)

بیتکوین چیست

بر طبق قانونی که خالق بیت کوین بر آن وضع نموده است، پاداش استخراج بلاک‌های جدید به ازای هر 210 هزار بلاک استخراج شده، معادل 50 درصد کاهش می‌یابد که به آن هاوینگ گفته می‌شود.
هدف از هاوینگ تحت کنترل نگه داشتن تورم بیت کوین است چرا که باعث می‌شود سرعت تولید بیت کوین جدید کاهش یابد. در شرایط فعلی برای استخراج هر بلاک 10 دقیقه زمان لازم است. لذا در هر ساعت حدود 6 بلاک استخراج خوهد شد در نتیجه استخراج 210 هزار بلاک تقریبا چهار سال به طول خواهد انجامید.
تا کنون بیت کوین دو بار هاوینگ را تجربه کرده است. اولین بار در سال 2012 که پاداش استخراج هر بلاک از 50 بیت کوین به 25 بیت کوین رسید و دیگری در سال 2016 که طی آن پاداش استخراج به 12.5 بیت کوین کاهش یافت. هاوینگ بعدی در سال 2020 اتفاق خواهد افتاد و پاداش استخراج هر بلاک به 6.25 بیت کوین خواهد رسید.
معمولا هاوینگ آغازگر یک حرکت صعودی در قیمت بیت کوین است. پس از هاوینگ سال 2020 روزانه فقط 900 بیت کوین استخراج می‌گردد.

⦁ ارزشگذاری بیت کوین

بیت کوین چیست

ارزشگذاری بیت کوین مانند تمامی کالاها بر طبق فاکتورهایی مثل کاربرد، کمیابی، عرضه و تقاضا که در علم اقتصاد تعریف شده صورت می‌گیرد.
عوامل بسیاری در نوسانات قیمت بیت کوین موثر هستند. از جمله‌ی آنها می‌توان به رخدادهای اقتصادی، سیاسی، نظامی و ... اشاره کرد. برای مثال ممکن است در یک کشور جنگ رخ دهد. طبیعتاً در این شرایط ارزش پول آن کشور افت خواهد کرد و عده زیادی از مردم سرمایه خود را به اشکال دیگری غیر از پول نقد تبدیل می‌کنند. در این حالت یکی از بهترین گزینه‌ها خرید رمزارز یا بیت کوین خواهد بود و چون حجم تقاضا زیاد می‌شود قیمت آن هم افزایش خواهد یافت.

همچنین اگر در کشوری فعالیت بیت کوین ممنوع شود، مردم آن کشور تصمیم می‌گیرند این رمز ارز را بفروشند و چون در این حالت عرضه افزایش می‌یابد، احتمال می‌رود که قیمت آن افت کند.
فعالیت افرادی که شغل آن‌ها خرید و فروش بیت کوین است نیز از دلایل نوسان قیمت این رمزارز به شمار می‌رود. عده‌ای از آن‌ها بیت کوین را در قیمت پایین‌تری خریده‌اند و پس از گران شدن آن قصد دارند بفروشند و سود خود را بردارند که همین کار باعث ایجاد عرضه شده و قیمت کاهش می‌یابد.
افزایش روزافزون صرافی‌های پذیرنده بیت کوین قابلیت تبدیل این رمز ارز به سایر ارزها را افزایش داده و عرضه و تقاضا را در این بازار تغییر می‌دهد.
امروزه کاربرد بیت کوین بسیار گسترده است و در حال جایگزین شدن با پول‌های رایج است. به طوریکه در ابتدای سال 2020 تعداد دستگاه‌های خودپرداز که قابلیت انتقال و یا نقد کردن بیت کوین دارند به بیش از 6300 دستگاه رسیده است و این تعداد روز به روز در حال افزایش است. یکی از دلایل ارزشمند بودن بیت کوین همین قدرت نقد شوندگی آن است.

⦁ پشتوانه مالی بیت کوین چیست؟

بیت کوین چیست

در گذشته بیشتر ارز ها دارای پشتوانه طلا بودند. حتی پیش از ظهور اسکناس، سکه‌ها از فلزات گران‌بها ساخته می‌شدند.
برطبق توافق نامه برتون وودز (Bretton Woods) که در سال 1944 بین 44 کشور دنیا به امضا رسیده بود، این کشورها باید سیاست های پولی خود را به نحوی اتخاذ کنند که نرخ مبادله ارز آن‌ها با طلا ثابت بماند. به بیان دیگر واحد ارز هر کشور باید برابر با مقدار خاصی طلا باشد و این مقدار باید ثابت بماند.
در تاریخ 15 آگوست 1971 میلادی، ریچارد نیسکون (رئیس جمهور وقت آمریکا)، قابلیت تبدیل دلار آمریکا به طلا با نرخ ثابت را به صورت یکطرفه فسخ کرد و عملا به توافق برتون وودز پایان داد. با این اقدام دلار به ارز بدون پشتوانه تبدیل شد. پس از این اتفاق که شوک نیکسون نامیده می‌شود بسیاری از ارزها بدون پشتوانه عرضه شدند.
امروزه ارزهای فیات (ارز جاری هر کشور) بدون پشتوانه عرضه می‌شوند و اینکه تصور کنیم تمام ارزها دارای پشتوانه طلا و یا کالا هستند کاملا نادرست است. در اصل ارزهای فیات دارای ارزش متغیری هستند که مردم بر روی آن به اجماع می‌رسند.
بیت کوین نیز از این قاعده مستثنی نیست. در واقع پشتوانه بیت کوین علم و الگوریتم نهفته در آن است. بر خلاف ارزهای فیات که دولت‌ها در زمان دلخواه می‌توانند ذخایر ارزی خود را تقویت کنند، این امر در مورد بیت کوین به هیچ وجه صادق نیست و در این جنبه نسبت به ارز فیات قویتر است. این ویژگی باعث شده است تا بیت کوین ارز مستقلی باشد.

نگهداری بیت کوین

همنطور که برای نگهداری پول باید آن را به حساب بانکی واریز کرد، برای نگهداری بیت کوین (و یا سایر رمزارزها) از کیف پول یا والت (wallet) استفاده می‌گردد. این کیف پول‌ها انواع مختلفی دارند که می‌توانند فیزیکی و یا دیجیتالی باشند. همچنین برخی از آن‌ها قابلیت نگهداری چندین رمز ارز را به صورت همزمان دارا هستند.

⦁ کیف پول سخت افزاری

یکی از انواع کیف پول، کیف پول سخت افزاری است که در آن می‌توان دارایی رمز ارز را نگهداری نمود. از شناخته شدن ترین کیف پول‌های سخت افزاری می‌توان به لجر اشاره کرد. امنیت، کاربری آسان و قابلیت ریکاوری در مواقع سرقت یا آسیب از ویژگی‌های آن است.

بیت کوین چیست

⦁ کیف پول دیجیتالی

این نوع از کیف پول شامل کیف پول موبایلی، دسکتاپ و آنلاین می‌باشد و به کیف پول نرم افزاری هم شناخته می‌شود.

⦁ کیف پول کاغذی

در این نوع از کیف پول کلید عمومی و خصوصی شما روی کاغذ چاپ می‌شود و تنها نزد خودتان است و تنها راه دسترسی به موجودی رمز ارز شما داشتن این برگه کاغذ است.